آشنایی با مزایای لوله های UPVC

نویسنده: امین معینی خواه دسته: آموزشی تاریخ: 1397-05-21 دیدگاه: 0 بازدید: 305

مزایای استفاده از لوله های UPVC

1. حمل و نقل و نصب آسان: وزن کم لوله های UPVC  باعث کاهش مشکلات حمل و نقل دستی آنها، آسان تر شدن کار با این لوله ها، مانور بیشتر نصب در فضاهای کوچک، کاهش خطرات محیط کار، صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.

2. مواد اولیه بی خطر: پی وی سی ماده ای است غیر سمّی و بی خطر و با بیش از نیم قرن سابقه استفاده، بارها توسط موسسات مختلف از این نظر مورد تحقیق و آزمایش قرار گرفته است.

3. مقاوم در برابر آتش: لوله های UPVC  از پلیمری ذاتاً بازدارنده و ضد آتش ساخته می شود که به سختی مشتعل و به محض دور شدن منبع گرما، سوختن آن متوقف می شود. PVC  در مقایسه با سایر پلاستیک ها از نظر قابلیت احتراق، اشتعال، گسترش شعله و انتشار حرارت کمتر، عملکرد بهتری دارد.

4. سازگاری با محیط زیست: بیش از 50% محتوای PVC  از نمک -که منبعی تجدید پذیر است- مشتق می شود و این بدین معنی است که PVC  نسبت به سایر پلیمرها کمتر از منابع تجدید ناپذیر بهره می گیرد.

5. اتصال نفوذ ناپذیر: لوله های UPVC  تنها لوله های پلیمری هستند که به سه روش چسبی، اورینگی و جوش قابل اتصال به یکدیگر می باشد. در کاربردهایی مثل آبرسانی و فاضلاب، با اتصال چسبی و اورینگی لوله ها به یکدیگر، هیچگونه نشتی وجود نخواهد داشت.

6. عایق الکتریکی و حرارتی:PVC به دلیل عدم عبور الکتریسیته، ماده ای عالی برای کاربرد های الکتریکی است. این ماده عایق حرارتی نیز می باشد.

7. مقاوم در برابر جوندگان موذی: این لوله ها بر خلاف برخی از لوله های پلیمری دیگر، در برابر جوندگان موجود در زیر زمین کاملا مقاوم هستند.

8. مقاوم در برابر خوردگی: سطح داخلی و خارجی لوله UPVC  در برابر خوردگی های ناشی از مواد موجود در خاک و همچنین مواد شیمیایی عبوری از آنها کاملا مقاوم است و با اسیدها، بازها، نمکها، باکتری ها و بیشتر مواد شیمیایی موجود در خاک و با مایع گذرنده در داخل لوله واکنش نمی دهد، لذا در این لوله ها نیازی به پوشش های ضد خوردگی نیست. در بخش فاضلاب، لوله های UPVC  در برابر تمامی مواد شیمیایی موجود در فاضلاب های خانگی و صنعتی (شهری) مقاوم هستند.

9. استحکام: در صورت نصب درست، لوله های UPVC  قابلیت تحمل فشار خارجی تا 25 بار را دارند (بر اساس استاندارد های بین المللی و ملی). همچنین قابلیت تاب یا خمش بدون شکستن این لوله ها، مقاومت آنها را در برابر تنشهای زمین -به سبب خاکهای سست- و زلزله، افزایش میدهد. لوله UPVC  به دلیل استحکام بالاتر نسبت به سایر لوله های پلیمری، نیاز به ضخامت کمتری برای تحمل فشار داخلی دارد، بنابراین میزان سیال عبوری در آن افزایش می یابد.

10. ضریب اصطکاک ناچیز: سطح صاف دیواره داخلی UPVC  باعث کاهش اصطکاک با سیال و ناچیز شدن مقاومت در برابر جریان، در نتیجه انتقال بهتر سیال می شود. لذا عملیات تمیز کاری و نگهداری لوله ها و هزینه های مرتبط کاهش می یابد. همچنین عبور دادن کابل های برقی و مخابراتی در طول لوله نیز به آسانی صورت می گیرد.

11. ضریب انبساط حرارتی پایین: لوله های UPVC در مقایسه با بیشتر لوله های پلیمری (از جمله لوله های پلی اتیلنی PE) دارایضریب انبساط حرارتی پایین تری هستند.

12. سفتی حلقوی بالا: لوله های UPVC نسبت به سایر لوله های پلیمری دارای سفتی حلقوی بالاتر بوده و در نتیجه مقاومت بیشتری در برابر فشار خارجی ناشی از وزن خاک و یا ترافیک شهری را دارا هستند.

13. قیمت مناسب: ماده اولیه PVC و فرایند تولید آن نسبت به سایر محصولات مرتبط -با حفظ شرایط کیفی، از قیمت اولیه پایین تر و هزینه های عملیاتی مناسبتری برخوردار می باشد.

14. حفظ کیفیت آب: در بخش آب رسانی، لوله های UPVC، آب را با همان پاکی و خلوص اولیه، بدون ایجاد هیچ تغییری در بو و مزه انتقال میدهند.

15. قدمت و سابقه طولانی مدت: لوله UPVC  اولین لوله پلیمری مورد استفاده در دنیا و ایران بوده و سابقه طولانی استفاده از این لوله ها نشان از کارایی آن دارد. این لوله بالاترین آمار مصرف جهانی را در میان لوله های پلیمری دارد.

 


منبع: نشریه دانش و صنعت- شماره دوازدهم تابستان 95؛ ویرایش توسط شرکت فناوری برق تیوان

دیدگاه خود را بنویسید

بالا

..